Dana 16. veljače održali smo edukaciju pod nazivom „Europske vrijednosti, integracija migranata i izgradnja mira kroz prizmu europskih, nacionalnih i lokalnih dokumenata“ u sklopu projekta „Živi jednakost, slavi raznolikost!“. Ova edukacija imala je za cilj pružiti organizacijama civilnog društva (OCD) i javnim institucijama iz Sisačko-moslavačke županije potrebna znanja i alate za promicanje europskih vrijednosti i njegovanje uključivih zajednica.
Edukacija je započela izlaganjem Lucije Mulalić iz Centra za mirovne studije (CMS) koja je razmijenila iskustvo u zagovaranju integracije migranata sa sisačkom Koordinacijom za integraciju. Istaknula je osnivanje Koordinacije za integraciju u Zagrebu prije desetak godina koja danas služi kao platforma za razne udruge i institucije koje se bave promicanjem integracije. Mulalić je također istaknula značaj godišnje manifestacije „Tjedan IZBJEGLICAma“ koju organizira CMS i koja je važna za angažman zajednice u pružanju podrške migrantima. Dobivene informacije poslužiti će sisačkoj Koordinaciji za da ih primijeni u svoj rad s korisnicima.
Zatim je Kristijan Kovačić iz CROSOL – Platforme za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske održao radionicu o europskim vrijednostima i oblikovanju zagovaračkih poruka za javnost i donositelje odluka. Sudionici su vođeni kroz proces formuliranja vrijednosnih izjava, identificiranja problema, predlaganja rješenja i formuliranja poziva na djelovanje. Kroz interaktivne vježbe polaznici su usavršili svoje vještine u razvijanju kampanja zagovaranja i strategija za učinkovito prenošenje svojih poruka.
U nastavku edukacije, Antonia Šarić, također iz CROSOL-a, vodila je interaktivnu radionicu usmjerenu na korištenje društvenih mreža i stvaranje kratkih videa. Cilj ove radionice bio je informirati udruge kako snimiti i formatirati video poruke o njihovom radu razumljive za šire građanstvo. U današnje digitalno doba Šarić je istaknula moć vizualnog pripovijedanja u prenošenju poruka sažeto i uvjerljivo. Sudionici su stekli praktične uvide u snimanje zanimljivog videosadržaja te su naučili tehnike za osvajanje publike u kratkom vremenskom roku uz učinkovito prenošenje željenih poruka. Stečeno znanje udruge će primijeniti u online kampanji na društvenim mrežama koja će se uskoro provesti u sklopu projekta.
Polaznici edukacije stekli su znanja i vještine koje će primijeniti u svom svakodnevnom radu i tako doprinijeti poticanju uključivosti u svojim zajednicama. Slijedeće aktivnosti koje nas očekuju su edukacija o analizi politika i vještinama zagovaranja (18.3.2024.) te radni sastanak s Uredom Pučke pravobraniteljice o stanju ljudskih prava i načinima prijave kršenja prava (12.4.2024.). Pozivamo sve organizacije civilnog društva i javne institucije iz Sisačko-moslavačke županije da prate našu web stranicu i društvene mreže kako bi bili informirani o pozivu na ove aktivnosti.
———-