Sastanak s Uredom pučke pravobraniteljice o zaštiti ljudskih prava i integraciji

16. travnja 2024.

U sklopu projekta Živi jednakost, slavi raznolikost! 12. travnja održali smo sastanak Uredom pučke pravobraniteljice na kojem su sudjelovali predstavnici organizacija civilnog društva i javnih institucija iz Sisačko-moslavačke županije. Cilj radnog sastanka bio je da sudionici iz prve ruke saznaju o aktualnom stanju ljudskih prava u području integracije, a osobito u Sisku i Sisačko-moslavačkoj županiji, da podijele svoja iskustva i brige u radu na integraciji te da saznaju načine na koje mogu kao organizacije prijavljivati nepravilnosti kršenja prava.

Na sastanku je zamjenica pučke pravobraniteljice, Tatjana Vlašić, predstavila bitne podatke koji se tiču Sisačko-moslavačke županije. Značajan dio pritužbi iz ove županije Uredu pučke pravobraniteljice dolazi zbog neadekvatne zdravstvene zaštite, posljedica potresa, nedostatka domova za starije i prijevoza starijih osoba, diskriminacije Roma i nedostatka njihove integracije.

Ured pučke pravobraniteljice prepoznaje neizostavnu ulogu koju imaju organizacije civilnog društva (OCD) i aktivno surađuje s njima. Značajan aspekt ove suradnje uključuje praćenje aktivnosti OCD-a, mogućnosti njihovog financiranja i rješavanje problema na koje nailaze, uključujući administrativna opterećenja i sigurnosna pitanja. Organizacije civilnog društva često se suočavaju s prijetnjama i negativnim reakcijama, osobito u pogledu svog zagovaračkog rada s marginaliziranim skupinama kao što su migranti i LGBT zajednica.

Osim toga, organizacije civilnog društva služe kao ključni izvori informacija za godišnje izvješće pučke pravobraniteljice. Na web stranici Ureda svake godine objavljuje se poziv za dostavu informacija u svrhu pripreme godišnjeg izvješća te organizacije mogu dostaviti informacije o svojim problemima i problemima s kojima se susreću njihovi korisnici, kao i iskustava i zapažanja o stanju ljudskih prava i pojavama diskriminacije u Hrvatskoj.

Na sastanku sudionici su se također dotakli teme migranata i stranih radnika te su podijelili vlastita iskustva vezana uz njihove izazove. Prepoznajući prepreke s kojima se suočavaju strani radnici, posebice u pogledu integracije i radnih prava, Ured je razvio vodič o pravima stranih radnika i korake koje treba poduzeti u slučaju kršenja prava. Vodič je preveden na 14 jezika.

Na kraju, Tatjana je objasnila da organizacije, baš kao i pojedinci, mogu slati pritužbe Uredu pučke pravobraniteljice poštom, e-mailom ili osobno. Pritužba mora sadržavati okolnosti i činjenice na kojima se temelji pritužba, informacije o tijelu koje je ugrozilo ili povrijedilo pravo i slično. Svaka organizacija može poslati e-mail Uredu čak i ako mislimo da je pritužba „mala“. Pritužbe se mogu slati i u ime korisnika, ali tada treba suglasnost osobe za postupanje. Iako Ured ne može jamčiti rješenje, on intervenira tražeći od nadležnih tijela da riješe utvrđena kršenja i poštuju zakone.

Suradnja između Ureda pučke pravobraniteljice i organizacija civilnog društva naglašava predanost unaprjeđenju ljudskih prava, promicanju uključivosti i poticanju socijalne kohezije unutar hrvatskog društva. Kroz kontinuirano zagovaranje i dijalog, možemo postići napredak prema pravednijoj budućnosti za sve.

—————————————–

Projekt udruge Agencija lokalne demokracije Sisak naziva „Živi jednakost, slavi raznolikost!“ financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values. Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Pretraži stranicu
PROJEKTI U PROVEDBI
ZAVRŠENI PROJEKTI
Povezane novosti