Predstavnici udruga uključenih u Inicijativu za proglašenje Dana raznolikosti grada Siska, 11. listopada 2024. godine, održali su sastanak s predstavnicima Grada Siska na kojem su predstavili ciljeve Inicijative.
Ispred Grada Siska na sastanku su bili prisutni g. Goran Grgurač, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport, kulturu, branitelje i civilno društvo, g. Andrija Rudić, pomoćnik pročelnika za odnose s javnošću i gđa. Zrinka Hafizović, viša savjetnica u Upravnom odjelu za obrazovanje, sport, kulturu branitelje i civilno društvo.
Inicijativu su zastupali gđa. Paula Raužan i g. Jasmin Mahmić iz Agencije lokalne demokracije Sisak, gđa. Anita Trstenjak iz Udruge KAS Sisak, g. Predrag Milunić iz Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i g. Kristijan Kovačić iz Platforme za međunarodnu građansku suradnju CROSOL.
Na konstruktivnom sastanku predstavnici Grada Siska su inicijalno podržali ideju Inicijative te je dogovoreno da će se o nekim od predstavljenih mjera dodatno razgovarati na sljedećim radnim sastancima. Utvrđeno je da su neke mjere lakše provodljive, dok neke zahtijevaju dugoročnije planiranje i provedbu.
Proglašenja Dana raznolikosti grada Siska bi pratile određene mjere za poboljšanje položaja ranjivih skupina, kao i organizacija koje pružaju usluge pripadnicima ranjivih skupina.
Mjere koje su obuhvaćene ovim dokumentom su sljedeće:
- Proglasiti i podržati obilježavanje Dana raznolikosti grada Siska (u svibnju, s obzirom na Europski mjesec raznolikosti);
- Podržati uspostavu Društvenog-kulturnog centra koji će osigurati prostore, resurse i usluge podrške za sve građane;
- Izraditi i usvojiti Akcijski plan za integraciju kroz izravni dijalog s građanima;
- Imenovati Koordinaciju za integraciju uzimajući u obzir dosadašnji rad neformalne Koordinacije za integraciju;
- Povećati proračun za financiranje projekata i programa organizacija civilnog društva;
- Na natječajima za financiranje projekata i programa organizacija civilnog društva izdvojiti dodatna sredstva za aktivnosti koje promiču uključivost i raznolikost;
- Podržati izradu kataloga usluga ustanova i udruga koje su potrebne strancima za lakše uključivanje u zajednicu;
- Osigurati dostupnost službenih obrazaca na engleskom jeziku na mrežnim stranicama ustanova u Sisku;
- Omogućiti besplatne ili subvencionirane tečajeve hrvatskog jezika za strane državljane radi lakše integracije;
- Promicati i podržati inkluzivne mogućnosti volontiranja sukladno Programu za razvoj volonterstva Grada Siska 2023.-2027.;
- Podržati uspostavu grupa samopomoći za različite ranjive skupine stanovništva;
- Osigurati pristupačnost svim skupinama osoba s invaliditetom primjenom načela Univerzalnog dizajna, posebno u vrtićima, školama i javnim ustanovama (rampe, dizala, prilagođeni sanitarni čvorovi, taktilne staze, zvučni semafori i sl.);
- Podržati usluge rane razvojne i psihosocijalne podrške djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom;
- Podržati usluge psihosocijalne podrške obiteljima djece i osoba s invaliditetom.
Inicijativu su izradile i potpisale sljedeće organizacije civilnog društva: Agencija lokalne demokracije Sisak, Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske CROSOL, Udruga GRAK, Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, Novi život d.o.o. Sisak – Savjetovanje u vezi s brakom i obitelji, Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Sisak, Rehabilitacijski centar za stres i traumu, Projekt građanskih prava Sisak, Udruga KAS i Udruga Osoba s intelektualnim teškoćama „Anđeoska srčeka“ Letovanić.
Osim budućih sastanaka s Gradom Siskom, Inicijativa planira predstaviti i zagovarati predložene ciljeve prema ostalim političkim i društvenim akterima u zajednici.
Slijedi prikupljanje potpisa javnosti za podršku provedbi ove inicijative te javna rasprava koja će biti organizirana u studenom.
Prvi nacrt dokumenta za proglašenjem Dana raznolikosti grada Siska možete preuzeti na poveznici ispod.
Inicijativa za proglašenjem Dana raznolikosti grada Siska je dio projekta Živi jednakost, slavi raznolikost! kojeg Agencija lokalne demokracije Sisak provodi u partnerstvu s udrugom CROSOL – Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.