„Mlade za Europu“ podržali predstavnici lokalnih vlasti i Europskog parlamenta

28. siječnja 2014.

U petak se, 24. siječnja 2014.godine, u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku održao završni događaj projekta “Mladi za Europu” koji je proteklih mjeseci provođen u tri hrvatske županije (Osječko-baranjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Istarskoj).

Agencija lokalne demokracije Sisak ga je provodila u partnerstvu s Agencijom lokalne demokracije Brtonigla koja je nositelj projekta te s domaćim partnerima Agencijom lokalne demokracije Osijek, Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva, Press centrom za okoliš Hrvatska i Udrugom mladih K.R.I.D. iz Petrinje te međunarodnim partnerima Association of Local Democracy Agencies, Europe Direct – Comune di Trieste i Associazione Giosef Giovani Senza Frontiere.

Projekt koji je dio programa “IPA Information and Communication 2011”, financiran od Europske unije, provodio se u ukupno devet škola u tri županije, a u Sisačko-moslavačkoj županiji u Ekonomskoj školi Sisak, Tehničkoj školi Sisak i Srednjoj školi Topusko.

Ciljevi projekta su bili educiranje mladih o Europskoj uniji, njenim politikama, programima i financijskim sredstvima, poticanjem mladih na aktivno građanstvo u izgradnji nove, buduće Europe, poticanjem rasprava među mladima o relevantnim EU temama kako bi se informiralo njih i građane općenito o prednostima proširenja i mogućnostima za Hrvatsku i njezine građane ulaskom u Europsku uniju.

 

Nakon završenog ciklusa edukacije od devet seminara koji su provođeni u tri spomenute škole u županiji o značenju, politikama i institucijama Europske unije, o izazovima i prednostima ulaska Hrvatske u EU te o programima, financijskim instrumentima, predpristupnim i pristupnim fondovima EU, putem selekcijskog kviza odabrani su najuspješniji i najmotiviraniji predstavnici svake škole (Matej Nišević, Valentina Ćorić, Klara Novak, Jasmin Omerčehajić, Mario Berić i Ivana Pršlja te predstavnici mladih od 19 do 26, Miron Ivančan, Dubravko Kafadar, Slaven Kadečka i Adrijan Štromar) za EU kamp koji se od 2. do 7. rujna 2013. održao u Istri. Sudionici su kroz razne radionice i predavanja nastavili učiti o Europskoj uniji i njezinim prednostima za građane Hrvatske, a posebice za mlade.

 

Za vrijeme kampa sudionici su snimili i radio i tv spot pod nazivom “Džungla EU pitanja”, na hrvatskom i talijanskom jeziku, koji su se emitirali na lokalnim TV i radio postajama u tri regije uključene u projekt te su izradili anketni upitnik, plakat i brošuru o projektu i o EU politikama za mlade. Na temelju upitnika kojim je anketirano 558 mladih u dobi od 16 do 26 godina iz gradova Sisak, Topusko, Petrinja, Osijek, Rovinj, Pula i Buje ispitana su mišljenja, stavovi, ali i potrebe mladih u područjima obrazovanja, zapošljavanja i mobilnosti. Dobiveni rezultati i preporuke koje su mladi naveli uobličeni su u dokument pod nazivom “Glas mladih” koji je na prošlotjednom završnom događaju uručen predstavnicima lokalnih i regionalnih vlasti te Europskog parlamenta.

 

Prisutne je na početku događaja pozdravio Miljenko Turniški, direktor Agencije lokalne demokracije Osijek kao domaćinske organizacije, Nina Kapel, voditeljica projekta iz Agencije lokalne demokracije Brtonigla te Blaško Menalo, ravnatelj domaćinske i jedne od projektnih partnerskih škola. Sudionicima se obratio i Vladimir Ham, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka, koji je svim gostima izrazio dobrodošlicu u Osijek, zatim Dragan Vulin, zamjenik župana Osječko-baranjske županije koji je pohvalio angažiranost mladih u projektima ovoga tipa te dosadašnji rad Agencije lokalne demokracije Osijek i istaknuo dobru suradnju s Agencijom kroz protekle godine. Skupu su se obratili i Ivan Kirinčić, viši savjetnik za socijalnu skrb iz Sisačko-moslavačke županije, koji je istaknuo važnost spoja mladosti i iskustva za zajedničku izgradnju bolje budućnosti, te zastupnica u Europskom parlamentu, Biljana Borzan, koja je izrazila veliko zadovoljstvo što se ovakvi projekti provode u Osječko-baranjskoj županiji i istaknula potrebu za provođenjem sličnih projekata i u cijeloj Hrvatskoj i podizanja istih na višu razinu u sklopu obrazovnog sustava jer smatra da je edukacija mladih važna za razbijanje euroskepticizma i učenje o prednostima koje mladima, i hrvatskim građanima općenito, pruža Europska unija.

 

U daljnjem tijeku događaja predstavljeni su projektni okvir, projektne aktivnosti i dokument “Glas mladih” koji je u središnjem dijelu događaja uručen prisutnim ravnateljima i predstavnicima gradova, županija i Europskog parlamenta kako bi ih se upoznalo s mišljenjima, problemima i potrebama hrvatske mladeži te im se tako ovim putem dala mogućnost da se i njihov glas čuje i dopre do predstavnika različitih političkih struktura.

Prilog o ovom događaju možete pogledati u osječkom Dnevniku (min 10:37-13:31)

Traži

Arhiva

Registriraj se i primaj novosti

Nove objave