Povodom obilježavanja Svjetskog dana socijalne pravde, koji se održava 20. veljače svake godine, Agencija lokalne demokracije Sisak predstavila je svoj najnoviji priručnik “Školski volonterski klubovi kao platforma za obrazovanje o socijalnoj pravdi”. Priručnik predstavlja značajan doprinos u stvaranju povezane, solidarne i inkluzivne zajednice.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana socijalne pravde, “Premošćivanje jazova, izgradnja saveza” (Bridging Gaps, Building Alliances), ističe važnost povezivanja i solidariziranja kako bi se osigurala socijalna pravda za sve. U skladu s tim, priručnik pruža alate i resurse za odgojno-obrazovne radnike kako bi razvijali sadržaje za edukaciju djece i mladih o socijalnoj pravdi.
Socijalna pravda, kao ključni temelj društvenog napretka, odnosi se na borbu protiv siromaštva i osiguravanje jednakih mogućnosti za sve u radu, obrazovanju i drugim područjima života. Priručnik ističe važnost integriranja nastave o socijalnoj pravdi u školski kurikulum, pri čemu su školski volonterski klubovi predstavljeni kao ključna platforma za praktično učenje o aktivnom građanstvu, socijalnoj pravdi i društvenom uključivanju ranjivih skupina.
Specifičnost priručnika leži u tome što koristi volontiranje kao sredstvo praktičnog učenja, te pruža korake za osiguranje održivosti rada školskih volonterskih klubova. Također, priručnik sadrži rezultate istraživanja o dobrim praksama i potrebama u području volontiranja i građanskog odgoja, primjere volonterskih aktivnosti iz područja socijalne pravde te norvešku praksu provedbe građanskog odgoja u školama.
Namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih i srednjih škola, priručnik pruža korisne smjernice za razvoj volonterskih aktivnosti i edukacijskih programa. Uz prilagodbu, aktivnosti se mogu provoditi i s drugim ciljanim skupinama te s učenicima različitih dobnih skupina. Bili bismo vam zahvalni ako biste nam poslali svoje povratne informacije korištenja opisanih nastavnih priprema.
Zahvaljujemo ravnateljicama i ravnateljima te koordinatoricama volontera u Strukovnoj školi Sisak, OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, Srednjoj školi Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica, Srednjoj školi Glina, OŠ Viktorovac, Srednjoj školi Viktorovac, OŠ Mate Lovraka Petrinja i OŠ Zorke Sever Popovača na zainteresiranosti, kreativnosti i fleksibilnosti.
Zahvaljujemo učenicima i udrugama koje su se uključile u provedbu opisanih volonterskih aktivnosti, a čiji je jedan od rezultata i ovaj Priručnik. Zahvaljujemo Strukovnoj školi Sisak, Kući ljudskih prava Zagreb i Norsensus Mediaforumu kao partnerima na projektu na posvećenosti, povjerenju i suradnji.
Zahvaljujemo Fondu za aktivno građanstvo na financiranju projekta i ovog Priručnika.
Priručnik predstavlja važan alat za promicanje socijalne pravde i aktivnog građanstva među mladima te će zasigurno imati pozitivan utjecaj na školske zajednice diljem Sisačko-moslavačke županije, a i šire.
Uživajte u čitanju i puno uspjeha u radu vašeg školskog volonterskog kluba!